About

Curriculum

Schedules

Admissions

School of Thinking

Year Alpha (2019/2020)

Classes will be held at the VUB campus in Etterbeek Brussels on the following days (10:00 – 18:00):

  • Semester 1: 3-4 October 2019; 24-25 October 2019; 14-15 November 2019; 5-6 December 2019; 30-31 January 2020;
  • Semester 2: 20-21 February 2020; 12-13 March 2020; 2-3 April 2020; 23-24 April 2020; 14-15 May 2020; 11-12 June 2020; 25-26 June 2020.

For the full printable agenda see ‘Schedule, Year Alpha: 2019-2020.pdf (updated 27.04.2020)‘.

Semester 1

3-4.10.2019

Classrooms: Thu, 10-13:30: D.2.06 | Thu, 14:30-18: D.2.16 | Fri, 10-18: D.3.08

Thu 10:00 – 11:30; Thinking studio, Marta Lenartowicz

Thu 12:00-18:00*; The brain, Balthazar Tirosh (*12:00-13:30 | 14:30-16:00 | 16:30-18:00) – [Presentation slides part 1 | part 2]

Fri 10:00-16:00*; Logical thinking and reasoning, Jean Paul Van Bendegem (*10:00-11:30 | 12:00-13:30 | 14:30-16:00) – [Presentation slides]

Fri 16:30 – 18:00; Thinking studio, Marta Lenartowicz

24-25.10.2019

Classrooms: Thu, 10-13:30: K.06 auditorium 6 | Thu, 14:30-18: D.2.16 | Fri, 10-18: D.3.08

Thu 10:00-11:30; What is thinking, Francis Heylighen – [Presentation outline | slides | lecture notes]

Thu 12:00-18:00*; Fallacies and biases, Maciej Świeży (*12:00-13:30 | 14:30-16:00 | 16:30-18:00) – [Presentation slides]

Fri 10:00-16:00*; Critical thinking, Karin Verelst (*10:00-11:30 | 12:00-13:30 | 14:30-16:00) – [Presentation slides]

14-15.11.2019

Classrooms: Thu, 10-13:30: D.2.01 Promotiezaal | Thu, 14:30-18: D.3.08 | Fri, 10-18: D.3.08

Thu 10:00-11:30; What is thinking, Francis Heylighen – [lecture notes]

Thu 12:00-18:00*; Worldviews and identities, Marta Lenartowicz (*12:00-13:30 | 14:30-16:00 | 16:30-18:00) – [Presentation slides]

Fri 10:00-16:00*; Divergent and lateral thinking, Edward Nęcka (*10:00-11:30 | 12:00-13:30 | 14:30-16:00) – [Presentation slides]

5-6.12.2019

Classrooms: Thu, 10-13:30: I.1.03 | Thu, 14:30-18: F.4.111 | Fri, 10-18: D.2.18

Thu 10:00-11:30; What is thinking, Francis Heylighen – [lecture notes]

Thu 12:00-18:00*; Extended mind, Clément Vidal (*12:00-13:30 | 14:30-16:00 | 16:30-18:00) – [Presentation slides]

Fri 10:00-16:00*; Co-thinking, Iwona Sołtysińska (*10:00-11:30 | 12:00-13:30 | 14:30-16:00) – [Presentation slides]

Fri 16:30-18:00; Thinking studio, Marta Lenartowicz

30-31.01.2020

Classrooms: Thu, 10-18: D.2.15 | Fri, 10-18: D.2.15

Thu 10:00-18:00; A Wandering Mind Day (no regular classes)

Fri 10:00-13:15*; Thinking studio, Marta Lenartowicz (*10:00-11:30 | 12:00-13:15)

Semester 2

20-21.02.2020

Classrooms: Thu, 10-18: E.0.06 | Fri, 10-18: D.2.06

Thu 10:00 – 11:30; Beautiful minds, Weaver

Thu 12:00-18:00*; Ethical thinking, Yoni Van Den Eede (*12:00-13:15 | 14:15-16:00 | 16:30-18:00) – [Presentation slides]

Fri 10:00-16:00*; Dialectical thinking, Cadell Last (*10:00-11:30 | 12:00-13:15 | 14:15-16:00) – [Presentation slides]

Fri 16:30-18:00; Thinking studio, Marta Lenartowicz

12-13.03.2020

Classrooms: Thu, 10-13:15: I.1.02 | Thu, 14:15-18:00: I.1.01 | Fri, 10-18: Zoom

Thu 12:00-18:00*; Systems thinking, Stefan Blachfellner (*12:00-13:15 | 14:15-16:00 | 16:30-18:00)- [Presentation slides | Video recording 1 | Video recording 2]

  • Instructor’s feedback letter (#16.3.)

Fri 11:45-13:15; Complexity thinking – part 1, Sayfan Borghini – [Presentation slides | Video recording]

Fri 14:15-18:00; Mental Autonomy Afternoon – no regular classes

2-3.04.2020

Classrooms: Zoom

Thu 10:00 – 13:15*; Thinking studio, Marta Lenartowicz (*10:00-11:30 | 12:00-13:15) – [Trailer | Presentation slides | Video recording]

23-24.04.2020

Classrooms: Zoom

Thu 10:00 – 13:15*; Thinking studio, Marta Lenartowicz (*10:00-11:30 | 12:00-13:15) – [Collaborative file 1 (corona) | Collaborative file 2 (review) | Video recording]

Fri 10:00-16:00*; Intelligence (panel): What is intelligence – Collective intelligence – Extraordinary intelligence – AI and the evolution of intelligence | Speakers: Francis Heylighen, Lotte van Lith, Weaver (*10:00-11:30 | 12:00-13:15 | 14:15-16:00) – [Francis’ notes | Lotte’s notes | Weaver’s slides | Weaver’s notes | Video recording]

14-15.05.2020

Classrooms: Zoom

Fri 10:00-11:30; Thinking studio, Marta Lenartowicz – [Video recording]

Fri 12:00-13:15; Beautiful minds, Weaver – [Video recording]

11-12.06.2020

Classrooms: Zoom

Thu 10:00-13:15*; Embodied cognition, Meredith Root-Bernstein (*10:00-11:30 | 12:00-13:15) – [Presentation slides | Video recording]

Fri 10:00-11:30; Thinking studio, Marta Lenartowicz – [Video recording]

Fri 12:00-13:15; Beautiful minds, Weaver – [Video recording]

25-26.06.2020

Classrooms: Zoom

Thu 10:00-13:15*; Symbolic cognition, Marta Lenartowicz (*10:00-11:30 | 12:00-13:15) – [Presentation slides | Video recording]

Fri 10:00-11:30; Thinking studio, Marta Lenartowicz – [Video recording]

Fri 12:00-13:15; Beautiful minds, Weaver – [Video recording]

10-11.09.2020

Classrooms: Thu, 10-18: B.0.31 + simultaneously Zoom | Fri, 10-18: B.0.31 + simultaneously Zoom

Thu 10:00-12:30*; Design thinking and research – part 1, Gerard de Zeeuw (*10:00-11:10 | 11:30-12:30) – [Video recording]

Thu 14:30-18:00*; Game thinking – part 2, Weaver (*14:30-16:00 | 16:30-18:00) – [Presentation slides | Video recording 1 | Video recording 2]

Fri 10:00-12:30*; Design thinking and research – part 2, Gerard de Zeeuw (*10:00-11:10 | 11:30-12:30) – [Video recording]

Thu 16:30-17:30; Beautiful minds, Weaver – [Video recording]

Fri 17:30-18:30; Thinking studio, Marta Lenartowicz